Elektronik sigara satın alarak maddi yönden kazanç sağlamış olarak görülürsünüz. E-sigara, normalde nikotin içeren bir çözeltiyi ısıtan ve onu solunabilir buhara dönüştüren bir cihazdır. Bu cihazlar genellikle pille çalışır. Genellikle e-sigara, e-buhar gibi isimleri vardır ve yabancı ülkelerde yaygın olarak kullanılan bu davranışa “duman” denir. Bazı e-sigaralar geleneksel sigaralara, purolara veya pipolara benziyor. Bazıları kalem ve flash/USB stick gibi görünürken, bazıları ise tamamen farklı bir tasarıma sahip. Tek kullanımlık ve doldurulabilir e-sigara türleri vardır. E-sigaralarda kullanılan sıvılar tipik olarak nikotin, aromalar, propilen glikol ve bitkisel gliserin içerir. E-sigaraların sertliği, e-sıvıdaki nikotin miktarı ile belirlenir ve miligram/mililitre veya yüzde olarak ifade edilir. Ancak araştırmalar, ürün etiketlerinin her zaman nikotin seviyeleri hakkında doğru bilgi sağlamadığına dair endişeleri artırıyor. Bazı kapsüller, “nikotin tuzu” adı verilen konsantre bir nikotin formu içerir. %5 nikotin tuzu kapsülleri 30-50 miligrama kadar nikotin içerebilir. Bu, 1 ila 3 paket sigaradaki nikotin miktarına karşılık gelir.
Son aylarda, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), esas olarak tetrahidrokanabinol (THC) içeren e-sigaraların kullanımına bağlı olarak 2.500’den fazla akciğer yaralanması bildirmiştir. CDC ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), özellikle arkadaşlardan, aileden, çevrimiçi perakendecilerden vb. gelen e-sigara sıvılarının ve THC içeren ürünlerin kullanılmasından kaçınılmasını şiddetle tavsiye eder. E-sigara kullanıcısıysanız; öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi semptomların farkında olmanız gerekir. Sağlığınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa hemen bir doktora görünün. Nikotin içeren e-sigaralar ergenler, genç yetişkinler veya hamile kadınlar için güvenli kabul edilmez. Bizde bu makalemizin konusunu elektronik sigara satın al olmasını bu yüzden istedik. Bunun dışında özellikle yurt dışında lise öğrencileri arasında e-sigara kullanımı oldukça yaygın. Nikotin, yirmili yaşların başlarına kadar olan çocukların ve genç yetişkinlerin beyin gelişimine zarar verebilir ve fetal gelişim için toksiktir.
Sigara içmeyen ergenler ve yetişkinler için elektronik sigara satın al işlemi çok fazla artmaktadır ve onlar için yüksek risk taşımaktadır. Bu risk, etkileri henüz bilinmeyen e-sigaraların uzun süreli kullanımına veya sigaraya başlamaya neden olabilir. E-sigaraların çok nadir görülen bir başka riski de, arızalı bir e-sigara pilinin pili şarj ederken yangına veya patlamaya neden olabilmesidir. E-sigara kullanan kişiler de kullandıkları cihazın bu sonuçlara yol açabileceğinin farkında olmalıdır.
Elektronik sigaranın zararları olduğu kadar faydaları da mevcuttur. Bu faydaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;
Normal sigaralarda bulunan ve insan vücuduna zararlı olan kanserojenler bu elektronik sigarada %97 oranında azaltılır.
Duman yaymadığı için 4000’e yakın kimyasal ve karbon monoksit gibi zararlı maddeler yaymaz.
İnsanlar ve çevre için güvenlidir. Aslında, bir çalışma insan nefesinden daha temiz olduğunu ölçer.
Elektronik sigaranın yangın riski düşüktür.